Grónsko - Hovo-Rovo

Autor: Stanislav Tomčo | 29.11.2016 o 10:21 | Karma článku: 1,93 | Prečítané:  239x

Neviem, či je to spôsobené tým náhlim prílevom arktického vzduchu ale inšpirovalo ma to k napísaniu článku o Grónsku, krajine kde som mal tu možnosť byť v roku 2015.  

Grónsko – Hovorovo !  Môj prvý pokus o článok !

Viem, že v tomto článku neobsiahnem celý výlet pretože sa toho udialo veľa, tak sa aspoň pokúsim opísať cestu tam a prvý azda najzaujímavejší deň. Celý výlet bola akási náhoda pretože pôvodne som ani nemal cestovať ale jeden otcov kolega náhle odmietol cestu a tak sa mi znenazdania otvorila cesta do Grónska.Čo vám poviem ? ... Veľmi ma to potešilo a poviem vám bola to ozaj nezabudnuteľná cesta. 

Všetko sa to začalo ako inač pricestovaním do Viedne.Tam sme sa všetci stretli dali kávu odbavili sa a hneď aj leteli do Kodane. Vzhľadom nato, že Grónsko právne patri pod územnú kontrolu Dánskeho kráľovstva a neletí tam iná priama linka ako z Kodane tak sme tam museli stráviť aj noc .

Hneď v prvý deň, keď sme chceli spoznať mesto nás prekvapila veľká domorodá skupina arabských Kurdov v Dánskych taxíkoch .Cestujeme si od hotela do reštaurácie v centre a z ničoho nič sa samozrejme nový taxi mercedes zamyká a o pár sekúnd počujeme v reproduktoroch auta Arabský Korán. V tej chvíli v nás hneď prebehla myšlienka teroristických útokov na dvojičky v New Yorku na Charlie Ebdo v Paríži a tak podobne. Našťastie to bol planí poplach pretože už o päť minút sme vystupovali na správnom mieste.No bolo to dosť divne. Čo však bolo ešte divnejšie, respektíve čo ma ozaj prekvapilo ...Taxikár sa nás pýtal, že z akej krajiny pochádzame. Povedali sme mu, že Slovenska. To by ani divné nebolo ,keby neodvetil:

,, aaaa Slovakia Slovakia Gypsis yeah lots of Gypsis,, to ma ozaj dorazilo .

 Presuňme sa však ďalej a to rovno do lietadla smerujúceho konečne do Grónska. Let bol našťastie pokojný. Leteli sme poza Spojené kráľovstvo, Island. Asi 15-20 minút pred pristátim, no pozeráme, pozeráme domáci  sa obliekajú zimné bundy, 100 vrstiev oblečenia bolo nám to divne tak sme sa začali obliekať aj my. Hned´ potom  sme začali klesať a pristáli sme medzi horami na zasneženom letisku v Kangerlussuaqu . Prvý pocit bol úžasný. Krásna krajina začali sme všetko fotiť dokumentovať a ako náhle sme vystúpili z lietadla no ten prvý nádych bol šokujúci vonku bolo cca len mínus -35 -38 stupňov. V ten prvý moment sme sa nemohli poriadne ani nadýchnuť. Pri každom nádychu som cítil ako pľúca mrznú. Bol to šok ako keby ste vošli do kryokomory. Samozrejme tradične ako Slováci, pravý východniari ,prvá cesta viedla hneď do baru na letisku ,pretože z tej zimy ozaj mrazilo.

Prišli sme k baru a hneď sme,,museli dať,,5 teplých čajov a 5 vodiek. Tento proces sa do pol hodiny opakoval asi 5-krát a potom ,keď sme mali už ísť k autám a naložiť veci nastal ďalší šok a to cena toho pitia. Jedno také ,,kolo,, 5x pigi čajov a 5 x 0,05 dcl vodiek stalo neuveriteľných 50 eur ! No čo už asi to bola určitá forma vysokohorskej prirážky. Potom ako sme vyšli z letiska a naložili veci na pick up sme konečne nasadli na do terénneho auta a dvoch štvorkoliek. Na nich sme išli po zamrznutej rieke. Neskôr zasa zrazu sa niečo stalo. Mali sme možnosť vidieť niečo čo domáci občania nezažili a to rieku tečúcej vody. Ako je to možné ! Pri teplotách okolo mínus 40. Bolo to spôsobené pravdepodobne pádom ľadovca ,s ktorého táto rieka pramenila. Čo však bolo ešte horšie tábor sa nachádzal na druhej strane rieky a tu sme museli prebrodiť! V tom okamihu sa začalo práve Grónske dobrodružstvo. Našťastie domáci sprievodcovia boli pripravený aj na niečo také. Vymysleli plán ,že nás každého zvlášť prevezú na štvorkolkách na druhú stranu. Nakoniec však muselo prejsť aj terénne auto a tak sa naša sprievodkyňa rozbehla a my sme sa v duchu pýtali .Prejde ? Alebo nie ? ...v tej chvíli sa auto rozbehlo začalo špliechať na všetky strany .Už ,už to vyzeralo že to neprejde a beznádejne sa potopí, avšak našťastie predne kolesa zabrali a auto sa vyhrabalo . Tam išlo o život . No potom už bola cesta do Kempu pokojná, kde sme sa najedli a šli konečne spať po náročnej ceste. Tu by som tento článok ukončil verím ,že toto prerozprávanie sa vám páčilo a už sa teším na ďalšie články.

P.S: Gramatiku si nevšímajte pretože nikdy nebola mojou silnou stránkou ! Ďakujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Ficov perfektný deň a Dankova estráda ega

Novinári sa museli prehrabávať v úlomkoch Dankovho poníženia.

DOMOV

Reportér Týždňa: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Magušin sa s Dankom rozprával počas Ficovej tlačovky.


Už ste čítali?